Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Split til Sarajevo


Rejseafstanden mellem Split og Sarajevo er ca. 300 km, hvilket svarer til ca. 4 timer med bil. Den hurtigste rute er via motorvejen fra Split til afkørselen i Vrgorac. (Se korte nedenfor) Med bus fra Split til Sarajevo Fra Split er der flere daglige bus afgange mod Sarajevo. De fleste af busserne køre via Mostar, så hvis man ønsker at se Mostar kan man faktisk tage den tidlige bus fra Split, og tilbringe dagen i Mostar, før man fortsætter til Sarajevo. Køreplanen for bus afgange mellem Split og Sarajevo kan man se nedenfor. Ankomst i Sarajevo Hoved busstationen i Sarajevo "Autobuska Stanica Sarajevo" ligger ved siden af hovedbanegården på adressen Put Zivota 8, 71000 Sarajevo. Fra busstationen køre der sporvogne til den gamle bydel til overkommelige priser, alternativt kan man også tage en taxi da de er virkelig billige. Har man brug for indkvartering er der flere små hoteller og vandrehjem tæt på den gamle bydel. På grund af den hyppige sporvogn til rimelige priser, kan man også vælge en overnatning lidt væk fra midtbyen. Klik på ikonerne for at se et stort udvalg af ferielejligheder, hoteller og vandrehjem i Sarajevo. Andre transport muligheder: Med bil, man kan på nedenstående kort se de mulige køreruter til Sarajevo. Ud over de to noterede ruter, er det også muligt at følge kyst ruten fra Split til Makarska og derfra fortsætte på motorvejen. Vær opmærksom på, at man sagtens kan ryge i en hastighed kontrol i Bosnien, så sørg for at følge hastighedsgrænserne. Med fly, det er desværre ikke muligt at flyve til Sarajevo fra Split. Med tog, den nærmeste togforbindelse er fra Ploce, hvilket betyder, at man først er nødt til at tage en bus fra Split til Ploce. Med hensyn til rejsetiden er bussen fra Split til Sarajevo meget hurtigere.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
3h 56min
Sarajevo (BA)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
17 juli | 07:30 Split (HR) , Bus terminal
06h 55m Direct
14:25 Sarajevo (BA) , Bus terminal
32 EUR
07:30 Split (HR) , Bus terminal
14:25 Sarajevo (BA) , Bus terminal
32 EUR
06h 55m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15734 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 09:30 Split (HR) , Bus terminal
08h 00m Direct
17:30 Sarajevo (BA) , Bus terminal
31 EUR
09:30 Split (HR) , Bus terminal
17:30 Sarajevo (BA) , Bus terminal
31 EUR
08h 00m Direct

Centrotrans d.d. (CTE)
7.6
875 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 13:30 Split (HR) , Bus terminal
05h 15m Direct
18:45 Sarajevo (BA) , Bus terminal
32 EUR
13:30 Split (HR) , Bus terminal
18:45 Sarajevo (BA) , Bus terminal
32 EUR
05h 15m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15734 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 16:00 Split (HR) , Bus terminal
06h 20m Direct
22:20 Sarajevo (BA) , Bus terminal
31 EUR
16:00 Split (HR) , Bus terminal
22:20 Sarajevo (BA) , Bus terminal
31 EUR
06h 20m Direct

Centrotrans d.d. (CTE)
7.6
875 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Sarajevo (BA)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler