Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Split til Mostar


Byen Mostar, er blandt de mest populære turistmål i Bosnien-Hercegovina. Den vigtigste turistattraktion er den gamle bydel og naturligvis broen Stari Most, som blev ødelagt under borgerkrigen og senere genopbygget igen.

Mostar

Med bus fra Split til Mostar: Fra Split er der flere daglige busafgange mod Mostar, rejsetiden er omkring 3 til 4 timer, afhængigt af hvilken bus man tager. Man kan enten køre på landevejen via Livno, eller på motorvejen til Vrgorac. Landevejs forbindelse er omkring 145 km lang, og motorvejen cirka 157 km. På kortet nedenfor kan man se de forskellige ruter. Rød linje for motorvejsruten, en blå linje for kyst ruten, desværre er det ikke muligt at vise den alternative route, da den pt. ikke er tilgængelig på Google Maps. En dagstur til Mostar med bus er muligt, nedenfor kan man se afgangene fra Split til Mostar. Rejsetip: Split - Mostar: Mostar er en meget populær destination i løbet af sommer månederne, så sørg for at købe din billet i god tid. Husk at medbringe gyldigt pas. Glem ikke at medbringe vand med på varme sommer dage, da det kan blive op til 40 grader i Mostar. Overnatning i Mostar: Byen Mostar tilbyder et stort udvalg af indkvartering. Ferielejligheder og hoteller i Mostar kan man finde her, lav budget indkvartering og vandrerhjem kan man finde her. Dagstur / Udflugt til Mostar og Medjugorje Flere rejsebureauer tilbyder dagsture / udflugter til Mostar. Her er et eksempel på en dagstur fra Split og Trogir, turen inkluderer besøg til både Medjugorje og Mostar. Afhentning på et arrangerede samlingssted (Split eller Trogir) fra kl. 07:30 til 08:00. Derefter først kørsel på motorvejen, så passerer grænsen til Bosnien. Første stop er byen Mostar, her vil der være sightseeing med en lokal guide (ca.1,5 time). Bagefter har man tid på egen hånd til frokost, shopping og opdagelser (2 timer). Turen fortsætter til Medjugorje, hvor man har 2 timer på egen hånd til at opleve pilgrimsstedet. Tilbage til Trogir / Split omkring kl. 19.30. Tur fakta
  • Startpunkt: hotel eller ferielejlighed afhentning.
  • Start tid: 08:00
  • Varighed: 12 timer
  • Pris per person: 480 kn
  • Guide sprog: Engelsk, Tysk, Italiensk
  • Ting der anbefales at medbringe til turen: kamera, komfortable sko, solcreme
Du kan forspørge på en dagstur til Mostor og Medjugorje her. Andre transport muligheder: Med bil, egen eller lejet: Man kan køre i bil til Mostar på mindre end 2,5 time. Har man ikke egen bil, kan man leje en bil i Split her. Ved 3 eller flere personer, kan det økonomisk betale sig at leje en bil frem for at rejse med bus. Overskrid ikke fartgrænserne, især ikke i Bosnien. Politiet "skjuler" sig ofte bag hjørner med et radaranlæg. Med tog: Der er ingen tog fra Split til Mostar. Men hvis man er ivrig efter at tage toget, er man først nød til at tage til Ploce, som har togforbindelser til Sarajevo via Mostar. Med fly: Der er ingen direkte fly fra Split til Mostar. Ankomst i Mostar: Busstationen i Mostar er beliggende i den nordlige ende af byen, ved siden af hovedbanegården. Fra busstationen er der omkring 1-1,5 km til Stari Most broen og den gamle by Mostar.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
2h 10min
Mostar (east) (BA)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
16 juli | 07:30 Split (HR) , Bus terminal
04h 40m Direct
12:10 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
25 EUR
07:30 Split (HR) , Bus terminal
12:10 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
25 EUR
04h 40m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15726 anmeldelser
route operational intervals
route map
16 juli | 09:30 Split (HR) , Bus terminal
04h 30m Direct
14:00 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
09:30 Split (HR) , Bus terminal
14:00 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
04h 30m Direct

Centrotrans d.d. (CTE)
7.6
875 anmeldelser
route operational intervals
route map
16 juli | 16:00 Split (HR) , Bus terminal
04h 20m Direct
20:20 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
16:00 Split (HR) , Bus terminal
20:20 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
04h 20m Direct

Centrotrans d.d. (CTE)
7.6
875 anmeldelser
route operational intervals
route map
16 juli | 17:00 Split (HR) , Bus terminal
04h 20m Direct
21:20 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
17:00 Split (HR) , Bus terminal
21:20 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
18 EUR
04h 20m Direct

Autoherc - Grude (AHG)
7.4
31 anmeldelser
route operational intervals
route map
16 juli | 17:30 Split (HR) , Bus terminal
03h 30m Direct
21:00 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
25 EUR
17:30 Split (HR) , Bus terminal
21:00 Mostar (east) (BA) , Bus terminal
25 EUR
03h 30m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15726 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Mostar (east) (BA)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler
Kort med ruten Split - Mostar View Split to Mostar, with bus or car in a larger map