Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Split til Medjugorje


Pilgrim Mekkaet i Bosnien, Medjugorje, ligger omkring 185 kilometer fra Split, hvilket tager ca. 2 timer og 15 minutter i bil. Hovedparten af ruten er på motorvej, som starter i Dugopolje (Split) og slutter i Vrgorac. Herfra fortsætter ruten på en delvist eventyrlig landevej. (se kort nedenfor)

Medjugorje

Med bus fra Split til Medjugorje. Fra Split er der et par daglige bus afgange til Medjugorje, rejsetiden er ca. 3-3,5 timer. I princippet er det muligt at bruge offentlige busser til en selv arrangeret dagstur til Medjugorje, men der en ulempe og det er at man er nødt til at tage meget tidligt af sted! Man kan se afgange fra Split til Medjugorje nedenfor. To dages tur til Medjugorje. Medjugorje er i mellemtiden blevet et rigtig turist Mekka, hvilket betyder at man nu har flere ting at se og opleve. Så skal man bruge et sted at overnatte er der (i mellemtiden) blevet rigeligt at vælge imellem. Her kan man se en liste over hoteller, ferielejligheder og vandrehjem i Medjugorje. Dagstur / Udflugt til Medjugorje Flere rejsebureauer tilbyder dagsture / udflugter til Medjugorje. Her er et eksempel på en dagstur fra Split og Trogir, turen inkluderer besøg til både Medjugorje og Mostar. Afhentning på et arrangerede samlingssted (Split eller Trogir) fra kl. 07:30 til 08:00. Derefter først kørsel på motorvejen, så passerer grænsen til Bosnien. Første stop er byen Mostar, her vil der være sightseeing med en lokal guide (ca.1,5 time). Bagefter har man tid på egen hånd til frokost, shopping og opdagelser (2 timer). Turen fortsætter til Medjugorje, hvor man har 2 timer på egen hånd til at opleve pilgrimsstedet. Tilbage til Trogir / Split omkring kl. 19.30. Tur fakta
  • Startpunkt: hotel eller ferielejlighed afhentning. Start tid: 08:00 Varighed: 12 timer Pris per person: 480 kn Guide sprog: Engelsk, Tysk, Italiensk Ting der anbefales at medbringe til turen: kamera, komfortable sko, solcreme
Du kan booke en dagstur fra Split til Medjugorje og Mostar her Andre måder at komme til Medjugorje. Med bil, som nævnt ovenfor tager det ca. 2 timer og 15 min. at køre fra Split til Medjugorje. På motorvejen skal der betales vejafgifter på en del af ruten. Alternativt er det muligt at følge kystvejen mod syd, og senere køre på motorvejen i fx Vrgorac. Transfer, fra Split er det muligt at arrangere en transfer med bil eller mini van. Her kan man se transfer tilbud fra Split til Medjugorje. Med fly, der er ingen lufthavn i Medjugorje, og den nærmeste lufthavn findes i Mostar, men desværre er der ingen fly der flyver fra Split til Mostar. Med tog, det er desværre ikke muligt at rejse med tog.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
1h 30min
Medjugorje (BA)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
24 juni | 07:30 Split (HR) , Bus terminal
03h 40m Direct
11:10 Medjugorje (BA) , Bus terminal
25 EUR
07:30 Split (HR) , Bus terminal
11:10 Medjugorje (BA) , Bus terminal
25 EUR
03h 40m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15625 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juni | 17:00 Split (HR) , Bus terminal
03h 50m Direct
20:50 Medjugorje (BA) , Bus terminal
18 EUR
17:00 Split (HR) , Bus terminal
20:50 Medjugorje (BA) , Bus terminal
18 EUR
03h 50m Direct

Autoherc - Grude (AHG)
6.9
24 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juni | 17:30 Split (HR) , Bus terminal
02h 45m Direct
20:15 Medjugorje (BA) , Bus terminal
25 EUR
17:30 Split (HR) , Bus terminal
20:15 Medjugorje (BA) , Bus terminal
25 EUR
02h 45m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15625 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Medjugorje (BA)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler