Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Split til Dubrovnik


Dubrovnik er det mest besøgte turistmål i Kroatien. Den gamle bydel med de imponerende bymure er på UNESCO listen for verdens kulturarv.

Dubrovnik

Med bus fra Split til Dubrovnik: Afstanden mellem Split og Dubrovnik er omkring 215 km følge kystvejen, den alternative rute kombination af motorvej og kystvejen er en smule længere, (se kort nedenfor). Rejsetid med bus: Rejsetiden varierer fra 4 til ca. 6 timer afhængig af rejseruten, de hurtigste busser køre via motorvejen. BEMÆRK: Bussen vil passere gennem Bosnien & Hercegovina ved Neum, så husk at medbringe gyldigt pas. Du kan se de aktuelle busafgangstider nedenfor.  Hvis du skal fra Split Lufthavn til Dubrovnik med Bus, skal du først tage Lufthavnsbussen til Split busstation, hvorfra bussen til Dubrovnik afgår. Bus rejsetips: Udsigten langs den dalmatiske kyst er fantastisk, så sørg for at få en plads i den højre side af bussen. Da ruten mellem Split og Dubrovnik er ganske populært i løbet af sommer månederne anbefales det at Køb billetten flere timer eller endda dagen før afrejsen. Ankommet i Dubrovnik: Har man ikke har booket overnatningssted i Dubrovnik endnu, kan man finde et stort udvalg af hoteller og bed and breakfast til rimelige priser her, og hvis man er på udkig efter budget overnatning i Dubrovnik, kan man finde et stort udvalg af vandrerhjem her. Busstationen i Dubrovnik ligger i by delen Gruz, som er omkring 2 km fra den gamle bymidte, herfra er der bybusser til den gamle by. Andre transport muligheder: Med bil: At rejser i bil mellem Split og Dubrovnik, tager fra 3 til 5 timer (om sommeren endnu længere), igen, ruten via motorvejen er hurtigst. Afhængig af årstiden, kan leje af en bil (én vejs leje er muligt), fra 3 personer eller flere i de fleste tilfælde være den mest økonomiske måde at rejse mellem de to byer. Med tog: Der er ingen togforbindelse Med færge: Der er en direkte færge et part gange om ugen i højsæsonen men igen  katamaran forbindelse. Med fly: Croatia airlines har et par daglige afgange, men forvent ikke at spare meget tid i forhold til at rejse med bus eller bil.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
2h 59min
Dubrovnik (HR)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
17 juli | 03:45 Split (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct
08:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
14 EUR
03:45 Split (HR) , Bus terminal
08:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
14 EUR
04h 15m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.4
2648 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conHighway
17 juli | 06:15 Split (HR) , Bus terminal
04h 33m Direct
10:48 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
22 EUR
06:15 Split (HR) , Bus terminal
10:48 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
22 EUR
04h 33m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9335 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 08:00 Split (HR) , Bus terminal
03h 45m Direct
11:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
08:00 Split (HR) , Bus terminal
11:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
03h 45m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5516 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifi
17 juli | 09:15 Split (HR) , Bus terminal
03h 45m Direct
13:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
09:15 Split (HR) , Bus terminal
13:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
03h 45m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5516 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 11:45 Split (HR) , Bus terminal
03h 35m Direct
15:20 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
11:45 Split (HR) , Bus terminal
15:20 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
20 EUR
03h 35m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5516 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat beltHighway
17 juli | 17:15 Split (HR) , Bus terminal
04h 28m Direct
21:43 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
22 EUR
17:15 Split (HR) , Bus terminal
21:43 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
22 EUR
04h 28m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9335 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
17 juli | 06:00 Split (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct
10:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
06:00 Split (HR) , Bus terminal
10:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15734 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 15:00 Split (HR) , Bus terminal
04h 50m Direct
19:50 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
15:00 Split (HR) , Bus terminal
19:50 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 50m Direct

Autotransport d.d Šibenik (ATS)
7.4
1037 anmeldelser
route operational intervals
route map
17 juli | 18:15 Split (HR) , Bus terminal
04h 00m Direct
22:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
18:15 Split (HR) , Bus terminal
22:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 00m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9335 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Dubrovnik (HR)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler