Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Split til Beograd


Den korteste rejseafstand fra Split til Beograd i Serbien, er lidt mindre end 600 km, men denne rute kan kun anbefales til dem, der kan lide at køre på eventyrlige veje. Den korteste rute går gennem Bosnien. Den hurtigste og mest anbefalelsesværdige rute går via den kroatiske motorvejen, denne rute har en længde på omkring 800 km, men ikke desto mindre er den betydeligt hurtigere end den korteste rute. (se ruter på kortet nedenfor)

Beograd

Med bus fra Split til Beograd: Der er et par direkte busforbindelse mellem Split og Beograd, rejsetiden er omkring 12 timer, tidsplanen for de direkte busser kan man se nedenfor. Som et alternativ til de direkte busser, er der muligheden for at rejse enten via Bosnien eller via Zagreb, især Zagreb har en hel del busforbindelser til Beograd. Formår man at finde matchende busser, er rejsetiden via Zagreb nogenlunde svarene til de direkte busser. Ankommet i Beograd: Hovedbusstationen i Beograd (BAS) er beliggende ved siden af hovedbanegården, som er omkring 1 km fra byens centrum. Det tager ca. 15 minutter at gå ind til centrum, alternativt er der bybusser. (Vær opmærksom på pirat taxierne, dem skal man holde sig fra). Sørg for at tjekke, om din bus ankommer til hovedbusstationen eller til den anden station (Lasta). Adressen på hovedbus stationen i Beograd: Železnička 4, Telefon 264-4455, fax 2659-480. Der er rigeligt med indkvarterings steder i byens centrum, hvor man har muligheden for at vælge mellem private ferielejligheder, hoteller og vandrerhjem - et større udvalg af overnatningssteder i Beograd kan man finde ved at klikke på ikonerne her: Andre transport muligheder: Med bil: Som nævnt ovenfor går den hurtigste rute via den kroatiske og serbiske motorvej. Denne 800 km lange rute har en rejsetid på omkring 8-9 timer, forudsat at man ikke behøver at bruge for meget tid ved grænsen. De alternative ruter går gennem Bosnien, og har en lignende rejsetid, ifølge Google-kort eller via Michelin, men i virkeligheden har alle disse ruter en rejsetid på minimum 10 timer. Med tog: Fra et tidsperspektiv er tog betydeligt langsommere end bus eller bil, men det er dog muligt at rejse med tog fra Split til Zagreb og så derfra videre til Beograd. Tidsplaner for togene kan man se her. En anden mulighed er at tage toget til Ploce-Sarajevo og derefter Sarajevo til Beograd. Med fly: I de tidligere år, har det serbiske luftfartsselskab Jat Airways haft et direkte fly til Split i sommermånederne.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
7h 3min
Belgrade (RS)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
23 april | 07:00 Split (HR) , Bus terminal
13h 30m 1Bus skift
20:30 Belgrade (RS) , Bus terminal
63 EUR
07:00 Split (HR) , Bus terminal
20:30 Belgrade (RS) , BAS beograd Arrivals
63 EUR
13h 30m 1 Bus skift

Trans Turist Tuzla (TTT)
7.8
97 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 20:30 Split (HR) , Bus terminal
12h 30m Direct
09:00 Belgrade (RS) , Bus terminal
57 EUR
20:30 Split (HR) , Bus terminal
09:00 Belgrade (RS) , BAS beograd
57 EUR
12h 30m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
8897 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 06:00 Split (HR) , Bus terminal
13h 30m 1Bus skift
19:30 Belgrade (RS) , Bus terminal
06:00 Split (HR) , Bus terminal
19:30 Belgrade (RS) , BAS beograd
13h 30m 1 Bus skift

Čazmatrans Promet d.o.o. (CZP)
7.8
2352 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 15:10 Split (HR) , Bus terminal
15h 50m 1Bus skift
07:00 Belgrade (RS) , Bus terminal
15:10 Split (HR) , Bus terminal
07:00 Belgrade (RS) , BAS beograd
15h 50m 1 Bus skift

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15426 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Belgrade (RS)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler