Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Spilt til Zagreb


Split og Zagreb er fra en infrastruktur synspunkt, to af de mest vel forbundene kroatiske byer.  Afstanden mellem byerne, hvis man køre på motorvejen er ca. 410 km. Alternative ruter via landeveje, har omtrent samme afstand, men køretiden er betydelig længere.

Zagreb

Centrum af Zagreb

Rejse med bus fra Split til Zagreb: Som nævnt er Split og Zagreb yderst godt forbundet, dagligt er der mere end 25 bus afgange mellem de to byer. Rejse tiden med bus fra Split til Zagreb varierer fra 4,5 time og op til 8 timer. De hurtigste busser køre via motorvejen. Prisen for turen mellem Split og Zagreb: Prisen for en busbillet mellem Split og Zagreb varierer fra 120 kn (landevejs tur) til 180-220 kn for de busser, der kører på motorvejen. aktuelle kørerplan for busser mellem Split og Zagreb kan man se nederst på siden. Rejse tip Split til Zagreb: Størstedelen af busserne, der kører mellem Split og Zagreb er komfortable langdistance busser, med aircondition. Busserne som køre ad motorvejen, stopper til en kaffepause halvvejs mellem byerne. Andre transport muligheder: Med Bil: Siden motorvejen er blevet etableret, er bil turen mellem Split og Zagreb blevet hurtig og meget let at køre. Fra man køre på motorvejen i Dugopolje til man køre fra motorvejen i Zagreb, er der ca. 3-3,5 times kørsel på en af Europas bedste og smukkeste motorveje. Ulempen ved at køre på motorvejen er, at der skal betales vejafgifter. Her kan man læse mere om det. Som alternativ til at kører på motorvejen, er det muligt at køre på almindelige landeveje via, Knin, Gracac, Plitvice søerne til Karlovac, og til sidst motorvejen til de sidste 40 km. Køretiden på denne rute er ca. 5,5 timer. Ønsker man at leje en bil til turen til Zagreb kan man gøre det her. Med fly: At flyve fra Split til Zagreb er naturligvis den hurtigste form for transport, turene tager omkring 30 minutter, plus transport til og fra lufthavnene. I højsæsonen anbefales det at bestille i god tid, da flyene ofte er udsolgt. Med tog: Den sidste transport mulighed er at rejse med tog, tidsperspektivet er helt sikkert ikke grunden til at vælge toget, da rejsetiden er mellem 6 og 9 timer. Man kan se afgangstider for toget fra Split til Zagreb her: Ankomst til hovedbanegården i Zagreb: Hvis Zagreb er den endelige destination, vil man sikkert gerne have et sted at sove, når man ankommer. Her kan man finde stort udvalg af hoteller i Zagreb, hvis man er på udkig efter lavt budget overnatning i Zagreb så se her. Fra Zagreb busstationen kan man nemt komme til de fleste dele af byen ved hjælp af det fremragende sporvogns system. Oplysninger om sporvogn og bybusser, kan man finde på busstationen i Zagreb. Hvis man skal med fly, kan man finde alle oplysninger om lufthavnsbusserne her.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Split (HR)
3h 47min
Zagreb (HR)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
23 april | 01:00 Split (HR) , Bus terminal
06h 00m Direct
07:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
01:00 Split (HR) , Bus terminal
07:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
06h 00m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
8898 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
23 april | 02:00 Split (HR) , Bus terminal
05h 00m Direct
07:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
02:00 Split (HR) , Bus terminal
07:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
05h 00m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.4
2457 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conHighway
23 april | 08:00 Split (HR) , Bus terminal
06h 15m Direct
14:15 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
08:00 Split (HR) , Bus terminal
14:15 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
06h 15m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.4
2457 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 09:00 Split (HR) , Bus terminal
04h 45m Direct
13:45 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
09:00 Split (HR) , Bus terminal
13:45 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
04h 45m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.1
5168 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiHighway
23 april | 10:45 Split (HR) , Bus terminal
07h 00m Direct
17:45 Zagreb (HR) , Bus terminal
23 EUR
10:45 Split (HR) , Bus terminal
17:45 Zagreb (HR) , Bus terminal
23 EUR
07h 00m Direct

Autobusni prijevoz Varaždin d.o.o. (APV)
7.6
1694 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 12:00 Split (HR) , Bus terminal
08h 20m Direct
20:20 Zagreb (HR) , Bus terminal
23 EUR
12:00 Split (HR) , Bus terminal
20:20 Zagreb (HR) , Bus terminal
23 EUR
08h 20m Direct

Autobusni prijevoz Varaždin d.o.o. (APV)
7.6
1694 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 13:15 Split (HR) , Bus terminal
06h 15m Direct
19:30 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
13:15 Split (HR) , Bus terminal
19:30 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
06h 15m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.4
2457 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 13:30 Split (HR) , Bus terminal
04h 45m Direct
18:15 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
13:30 Split (HR) , Bus terminal
18:15 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
04h 45m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.1
5168 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiHighway
23 april | 16:30 Split (HR) , Bus terminal
06h 00m Direct
22:30 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
16:30 Split (HR) , Bus terminal
22:30 Zagreb (HR) , Bus terminal
25 EUR
06h 00m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.4
2457 anmeldelser
route operational intervals
route map
23 april | 18:00 Split (HR) , Bus terminal
05h 00m Direct
23:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
18:00 Split (HR) , Bus terminal
23:00 Zagreb (HR) , Bus terminal
27 EUR
05h 00m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.1
5168 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiHighway
23 april | 19:00 Split (HR) , Bus terminal
07h 10m Direct
02:10 Zagreb (HR) , Bus terminal
21 EUR
19:00 Split (HR) , Bus terminal
02:10 Zagreb (HR) , Bus terminal
21 EUR
07h 10m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
8898 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Split (HR) - Zagreb (HR)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler