Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Dubrovnik til Split


Afstanden mellem Dubrovnik og Split er omkring 215 km hvis man følger kystvejen, den alternative rute (kombination af motorvej og kystvejen) er en smule længere.

Split

Rejsetid med bus: Rejsetiden varierer fra 4 til ca. 6 timer afhængig af rejseruten. De hurtigste busser køre ad motorvejen BEMÆRK: Bussen vil passere gennem Bosnien & Hercegovina Neum, så husk at medbringe gyldigt pas. Man kan se den aktuelle køreplan fra Dubrovnik bus station her Hvis man skal rejse til Split fra Dubrovnik Lufthavn, skal man først tage lufthavnsbussen til bus station i Dubrovnik, hvorfra man har bus afgang til Split. Fra Split har man et større antal internationale afgange, og mindre end 100 meter fra busstationen ligger færgehavnen, hvor der er masser af daglige afgange til de dalmatiske øer. Indkvartering i Split: Hvis man endnu ikke har fundet en feriebolig i Split, så fortvivl ikke! Her finder man et stort udvalg af ferielejligheder og hoteller, og man kan finde lavt budget indkvartering på hoteller og B & B her. Andre transport muligheder: Med bil: At rejser i bil mellem Dubrovnik og Split, tager fra 3 til 5 timer (om sommeren endnu længere), igen, ruten via motorvejen er hurtigst. Afhængig af årstiden. At leje af en bil er (én vejs leje er muligt), hvis man er 3 personer eller flere, i de fleste tilfælde den mest økonomiske måde at rejse mellem de to byer. Aktuelle priser på udlejningsbiler fra Dubrovnik kan du se her Med tog: Der er ingen togforbindelse Med færge: Der er en direkte færge (sejler kun i sommerperioden) Med fly: Croatia airlines har et par daglige afgange, men forvent ikke at spare meget tid i forhold til at rejse med bus eller bil.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Dubrovnik (HR)
2h 53min
Split (HR)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
24 juli | 08:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 23m Direct
12:23 Split (HR) , Bus terminal
22 EUR
08:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
12:23 Split (HR) , Bus terminal
22 EUR
04h 23m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9405 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
24 juli | 08:00 Dubrovnik (HR) , Pile Gate
12h 00m Direct
20:00 Split (HR) , Pile Gate
235 EUR
08:00 Dubrovnik (HR) , Pile Gate
20:00 Split (HR) , Bus terminal
235 EUR
12h 00m Direct

Super Tours d.o.o. (SUPE)
0
0 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 20m Direct
14:20 Split (HR) , Bus terminal
21 EUR
10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
14:20 Split (HR) , Bus terminal
21 EUR
04h 20m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5545 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifi
24 juli | 10:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 00m Direct
14:45 Split (HR) , Bus terminal
22 EUR
10:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
14:45 Split (HR) , Bus terminal
22 EUR
04h 00m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9405 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
24 juli | 13:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
03h 45m Direct
17:30 Split (HR) , Bus terminal
20 EUR
13:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
17:30 Split (HR) , Bus terminal
20 EUR
03h 45m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5545 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifi
24 juli | 14:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct
18:30 Split (HR) , Bus terminal
20 EUR
14:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
18:30 Split (HR) , Bus terminal
20 EUR
04h 15m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5545 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
24 juli | 22:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 00m Direct
02:00 Split (HR) , Bus terminal
14 EUR
22:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02:00 Split (HR) , Bus terminal
14 EUR
04h 00m Direct

Samoborček EU grupa (SMB)
8.5
2681 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conHighway
24 juli | 06:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct
10:45 Split (HR) , Bus terminal
06:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
10:45 Split (HR) , Bus terminal
04h 15m Direct

Autotransport d.d Šibenik (ATS)
7.4
1040 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 09:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
03h 55m Direct
13:40 Split (HR) , Bus terminal
09:45 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
13:40 Split (HR) , Bus terminal
03h 55m Direct

Arriva - Autotrans (ATR)
7.8
9405 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
05h 00m Direct
15:00 Split (HR) , Bus terminal
10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
15:00 Split (HR) , Bus terminal
05h 00m Direct

Promet Makarska d.o.o. (PMM)
7.2
5545 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Dubrovnik (HR) - Split (HR)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler