Hent appen her!
Search background image

Find din nationale og internationale bus

Fra Dubrovnik til Kotor


Afstanden fra Dubrovnik til Kotor i Montenegro, er ifølge den hurtigste rute cirka 94 km, hvilket svarer til en rejsetid på ca. 1 time og 40 min. Men da man bliver nød til at passere en grænseovergang kan rejsetiden blive betydeligt længere, især i højsæsonen. Vejene er i forholdsvis god stand, så man skal ikke bekymre sig om at køre selv. Med bus fra Dubrovnik til Kotor: Der er flere daglige busafgange mellem Dubrovnik og Kotor. Antallet af afgange varierer afhængigt af tidspunktet på året, man kan se den aktuelle tidsplan nederst. Køretiden er omkring 3 timer, men på grund af grænseovergangen kan rejsetiden blive lidt længere. Forsinkelser ved grænseovergangen kan også påvirke afgangstiden fra Dubrovnik, feks. hvis bussen der kommer fra Kotor har en forsinkelse. Dagstur fra Dubrovnik til Kotor: Kotor er blandt de mest populære rejsemål for en dagstur fra Dubrovnik. I Dubrovnik er der flere rejsebureauer der organisere udflugter til Kotor. Programmerne varierer, nogle programmer har også et besøg i Budva og andre seværdigheder i Montenegro. Ønsker man køre en dagstur på egen hånd i bil, kan man selvfølgelig også gøre det. Beregn omkring 2 ½ time til køreturen i hver retning. Man kan finde biludlejnings tilbud i Dubrovnik her, men husk at spørge, om der er nogen ekstra tillæg for kørsel til Montenegro, nogle udlejningsselskaber opkræve ekstra, nogle gør ikke! Besøge Kotor med overnatning: Hvis man planlægger at besøge flere steder i Montenegro, eller bare besøge Kotor med en overnatning, kan man finde et stort udvalg af lejligheder, hoteller og vandrerhjem her:

Andre transport muligheder: Der er ikke rigtigt noget reelt alternativ til bus eller bil. Skulle man være så heldig at finde en skipper med båd, der er villig til at sejle en til Kotor, er dette helt sikker meget dyrere og mere tidskrævende.
__DATE__ | __DEPARTURE__TIME__ __DEP__STATION__ , __DEP__STOP__
__TRAVEL__TIME __BUS__CHANGES__
__ARRIVAL__TIME__ __ARR__STATION__ , __ARR__STOP__
__PRICE__DISCOUNT__ __TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__BUY__BUTTON__
__M__DEPARTURE__TIME__ __M__DEP__STATION__ , __M__DEP__STOP__
__M__ARRIVAL__TIME__ __M__ARR__STATION__ , __M__ARR__STOP__
__M__PRICE__DISCOUNT__ __M__TICKET__PRICE__ __TICKET__CURRENCY__
__M__TRAVEL__TIME __M__BUS__CHANGES__
__BUY__BUTTON__

__COMPANY__NAME__
__COMPANY__RATING__
__REVIEWS__CNT__ anmeldelser
__OP__INTERVALS__
__OP__INTERVALS__ICON
__ROUTE__STATIONS__ICON__
__AMENITIES__ICNS__
__ROUTE__LABELS__
Dubrovnik (HR)
1h 46min
Kotor (ME)
book a transfer
  • door to door service
  • no charge for flight delay
  • no luggage hassle
  • name sign
24 juli | 07:00 Dubrovnik (HR) , Pile Gate
12h 00m Direct
19:00 Kotor (ME) , Pile Gate
60 EUR
07:00 Dubrovnik (HR) , Pile Gate
19:00 Kotor (ME) , Bus stop
60 EUR
12h 00m Direct

Super Tours d.o.o. (SUPE)
0
0 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 08:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 10m Direct
10:25 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
08:15 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
10:25 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
02h 10m Direct

Libertas Dubrovnik (LBD)
7.1
123 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-con
24 juli | 10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
01h 50m Direct
11:50 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
10:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
11:50 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
01h 50m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15793 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 11:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 10m Direct
13:10 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
11:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
13:10 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
02h 10m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15793 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 15:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 30m Direct
18:00 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
15:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
18:00 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
02h 30m Direct

Blue Line d.o.o (BLI)
7.5
469 anmeldelser
route operational intervals
route map
Air-conWifiSeat belt
24 juli | 17:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 20m Direct
19:50 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
17:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
19:50 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
02h 20m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15793 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 19:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 30m Direct
21:30 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
19:00 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
21:30 Kotor (ME) , Bus terminal
24 EUR
02h 30m Direct

Božur Podgorica (BZP)
6.4
392 anmeldelser
route operational intervals
route map
24 juli | 20:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
02h 05m Direct
22:35 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
20:30 Dubrovnik (HR) , Bus terminal
22:35 Kotor (ME) , Bus terminal
28 EUR
02h 05m Direct

Croatia bus-Globtour-Jadran ekspres (CRB)
6.4
15793 anmeldelser
route operational intervals
route map
Desværre har vi ikke fundet busser som matcher dine søgekriterier.
Klik her for at fjerne filter og se all resultater

Route Kort Dubrovnik (HR) - Kotor (ME)

Den viste Information kan indehold mindre fejl og mangler